"Крізь віки і відстані"

Завалля належить до найдревніших населених пунктів не тільки нашого Прибузького краю, але й Поділля.

Є відомості, що поселення існувало у далекому 1462 році. Тоді воно перебувало у складі Великого Князівства Литовського, коли тут володарювали князі Коріатовичі. У 1659 році після Люблінської унії, коли Польща і Литва об’єднались в єдину державу - Річ Посполиту, Завалля увійшло до складу Брацлавського воєводства. Селом, його людьми, землями заволодів граф Потоцький. А згодом все це перекупив поміщик А.Підгорський. З 1863 року село належало барону Піцбургу.

Вперше короткий опис історії Завалля зробив Ю.Сіцинський у своїй книзі "Труды Подольского иепархиального историко-статистического комитета", що була видрукувана сто років тому. На думку автора, назву свою цей населений пункт отримав від великих провалів у землі, що були неподалік села. Через Завалля у ХІХ і на початку ХХ століть пролягав поштовий шлях від містечка Саврані до містечка Тернівки (нині однойменне село Бершадського району).

Майже всі жителі села займались землеробством. Вони були глибоко віруючими православними християнами, ревно відвідували церкву, яку збудували на честь великомученика Дмитра. У 1880 році священник Даманицький відкрив у селі церковно-парафіяльну школу.

Не оминули Завалля буремні події ХХ століття. У лютому 1918 року тут обрано Раду селянський депутатів. У 1922 році утворився ТСОЗ "Нове життя". А в 1929 році селяни об'єдналися у два артілі "Іскра" і "Радянське село", на базі яких виник колгосп. Пізніше його було реформовано у відділок бурякорадгоспу.

У 1923-24 роках вперше проведено дослідження залягання графітової руди біля Завалля. Було визнано за доцільне розпочати тут промислові розробки і в 1929 році заклали фундамент збагачувальної фабрики. А в 1934-му одержали перший графіт.

Мирну творчу працю заваллівців перервав віроломний напад на Радянський Союз фашистської Німеччини. Довелось проводити евакуацію устаткування і техніки комбінату у глибокий тил - м.Киштим Челябінської області. Окупувавши 31 липня 1941 року селище, гітлерівці перетворили територію підприємства на концтабір. За роки окупації 10 чоловік. 50 юнаків і дівчат вороги відправили на каторжні роботи до Німеччини.

Фашисти вивозили із селища будівельні матеріали, металоконструкції, хліб, живність та сільгосппродукцію. Вороги пограбували не тільки графіт комбінат, але й кожне селянське подвір'я. Загальна сума збитку, завданого окупантами, становила 21 мільйон 657 тисяч гривень. Майже 600 жителів Завалля воювали на фронтах Великої Вітчизняної війни. За неповними даними загинули у боях і пропали безвісти 190 односельців.

В ніч з 13 на 14 березня 27-ма інженерна мінерно-саперна бригада звільнила Завалля від окупантів. Батальйоном, що очистив селище від ворогів, командував наш земляк , капітан Василь Семенович Грубань. Активну участь наступаючим підрозділам при звільненні Завалля і форсуванні Південного Бугу надали місцеві жителі. Особливо відзначилися Е.Барабанчук, Д.Котюжан, Д.Пашковський, Ю.Клименчук, Г.Чемерис, Т.Звончук.

По війні у селищі збудовано два пам’ятники загиблим радянським воїнам.

Важко давалась відбудова зруйнованого підприємства. І лише у квітні 1948 року комбінат було відновлено і він почав виробляти 3 тисячі тонн графіту на рік. Для здешевлення добування руди було закрито шахту і введено в дію кар’єр, який оснащено сучасною технікою. У 70-х роках продукція підприємства експортувалась у 21 країну світу. У 1968 комбінат удостоївся честі бути учасником ВДНГ у Москві.

Саме завдяки графіт комбінату розвивалося селище. Було збудовано майже 50 тисяч квадратних метрів житла, зведено Палац культури, середню школу,  два дитячих дошкільних закладів, готель. В селищі відкрили музичну школу, лікарню, поліклініку, магазини, побутовий комбінат. Було посаджено тисячі дерев і кущів, розбито квітники, поліпшено благоустрій.

Нині на території селищної ради діють ТОВ "Сплайн-ЛТД" (виготовлення гранітних пам’ятників, вироби з каменю, випуск метало пластикових вікон), "Стоун Фаунд", ТОВ "Завалля-Хліб", ПОСП "Вікторія", підприємства малого та середнього бізнесу, ринкова площа, філії Ощадного банку України та Приватбанку, ветеринарна аптека, зубопротезний кабінет, 3 аптеки, селищна бібліотека, поштове відділення, два ресторани, селищний Будинок культури, народний аматорський самодіяльний хор, танцювальний колектив, авіамодельний гурток, спортивні секції (футбол, баскетбол, волейбол, легка атлетика та пауерліфтинг), а також православна християнська громада - діє Свято-Дмитріївська церква та будується новий храм Олександра Невського.

Архітектурною пам’яткою селища є Палац культури імені Ю.О.Гагаріна, побудований в 1961 році, в якому розміщений громадський музей історії селища Завалля.

Гордістю селища Завалля є видатні діячі науки:

• Коваленко Анатолій Васильвич, 1957 р.н., кандидат фізико-математичних наук, астроном (м.Святогорськ)
  • Герасимчук Олександр Олександрович, 1957 р.н., кандидат технічних наук (м.Київ)
  • Собко Олександр Валерійович, 1965 р.н., кандидат біологічних наук
  • Цвігун Василь Іванович, кандидат біологічних наук науково-дослідницького інституту (м.Мінськ)

а також місцеві поети.

У мальовничому куточку між сосновим лісом та річкою Південний Буг розташовано садово-городнє товариство "Графітчик".

Поблизу Завалля виявлені поселення доби неоліту (VI-V до н.е.), трипільської культури (ІІІ тисячоліття до н.е.) та ранньослов’янської черняхівської культури (ІІ-VI століття н.е.)

_________________________